Wybór odpowiednich urządzeń pomocnych poruszaniu się w biurze

Wybór odpowiednich urządzeń pomocnych poruszaniu się w biurze

windaPrzystosowanie pomieszczenia i budynku biurowego pod potrzeby osób z ograniczoną możliwością ruchową – poruszających się o kulach i na wózkach inwalidzkich jest nie tylko obowiązkiem administratora obiektu budowlanego, ale również wyrazem prawidłowego podejścia do kwestii równouprawnienia w dostępie do miejsc pracy.

 

Osoby niepełnosprawne – problemy z dostępem do pracy

Osoby niepełnosprawne ruchowo, szczególnie w sytuacji gdy ich inwalidztwo związane jest z wypadkiem, chorobą lub innym przypadkiem, gdy z osoby w pełni sprawnej zmuszone zostają do poruszania się na wózku dla niepełnosprawnych przeżywają bardzo duży szok, związany z oceną braków udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Poruszanie się na wózku inwalidzkim tylko z pozoru wydaje się równie proste jak chodzenie. Osoby niepełnosprawne na wózkach spotykają się na co dzień z ogromną ilością przeszkód i barier architektonicznych zarówno w małych miejscowościach jak też dużych miastach. Wysokie krawężniki, schody, zbyt strome pochyłości utrudniają poruszanie się na wózku do tego stopnia, że próba ich siłowego pokonania staje się niebezpieczna.

wnętrze windy

Dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych

Budynki biurowe, w których stanowiska pracy odpowiadają kwalifikacjom oraz wykształceniu osób niepełnosprawnych są w dużej mierze nieprzystosowane do poruszania się tych osób. Niedostępne staje się zarówno miejsce pracy jak też sam budynek. To często jeden z częstych powodów dla których osoby niepełnosprawne muszą liczyć się z dyskryminacją na rynku pracy. Biurowce są często budynkami wielokondygnacyjnymi pozbawionymi łatwego dostępu do wszystkich pomieszczeń dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Stosowane rozwiązania mające na celu dostosowanie budynku biurowego pod potrzeby osób niepełnosprawnych nie muszą się jednak wiązać z dużymi wydatkami takimi jak montaż windy osobowej. Te rozwiązania są bardzo kosztowne ze względu na sposób konstrukcji samego urządzenia jak też budynku. W zależności od klatki schodowej możliwe jest zamontowanie na konstrukcji ściany lub barierki odpowiedniej widny dla osób niepełnosprawnych. To urządzenie w formie platformy podnoszonej i prowadzonej na szynie, lub jako pionowa platforma (w przypadku niskich obiektów) umożliwia przetransportowanie osoby na wózku inwalidzkim w bezpieczny i wygodny sposób. Koszty tego rozwiązania są dodatkowo zdecydowanie niższe niż w przypadku budowy windy osobowej (Przykłady na stronie: http://platformy-przyschodowe.pl/ )